آیا شیطان از تبار فرشته است ؟

ساخت وبلاگ
چکیده : حقایق ترسناک|دانستی های ترسناک|دانستی در مورد موجودات ماوراِالطبیعه|..... آیا شیطان از تبار فرشته اس... با عنوان : آیا شیطان از تبار فرشته است ؟ بخوانید :

حقایق ترسناک|دانستی های ترسناک|دانستی در مورد موجودات ماوراِالطبیعه|.....

آیا شیطان از تبار فرشته است ؟
درباره این‌که شیطان از فرشته بوده است یا جن دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. منشأ این اختلاف، جریان خلقت حضرت آدم(ع) بود که با فرمان الهى، فرشتگان بر آدم(ع) سجده کردند ولى شیطان سجده نکرد.
عده‌اى که می‌گویند شیطان (ابلیس) از فرشتگان بود، استدلالشان این است که: چون در آیه شریفه، ابلیس از بین ملائکه استثنا شده (همه ملائکه سجده کردند الاّ ابلیس) پس ابلیس هم باید از جنس ملائکه بوده باشد.
جواب این است که استثنا شدن ابلیس از بین ملائکه نشان دهنده هم‌جنس بودن او با ملائکه نیست؛ بلکه نهایتاً می‌رساند که ابلیس (به واسطه عبادت چند ساله‌اش) میان ملائکه و در صف آنها بوده است؛ ولى بعدها به دلیل استکبار و نافرمانى و عناد در پیشگاه خداوند سبحان، از بهشت رانده می‌شود.
تأیید بر این مدّعا چند مطلب است:
  1. خداوند در سوره کهف می‌فرماید: «شیطان (ابلیس) از جنس جنیّان است». ۲٫ خداوند، معصیت را به طور عام از ملائکه سلب نموده است. پس ملائکه موجوداتى معصوم هستند و هرگز مرتکب گناه، عناد، تفاخر، استکبار و… نمی‌شوند
  2. در برخى آیات قرآن، سخن از آباء و اجداد شیطان به میان آمده. و این مطلب می‌رساند که توالد و تناسل در مورد شیطان و به طور عام در میان جنیّان راه دارد و حال آن‌که ملائکه موجوداتى روحانى هستند که این قبیل مسائل یا حتى خوردن و آشامیدن و… در مورد آنها راه ندارد
  3. خداوند در برخى آیات قرآن فرموده است که ملائکه را رسولانى قرار داده است. رسول؛ یعنى فرستاده خدا و کسى که عنوان رسول، برازنده وى می‌گردد، احتمال هر گونه کفر و خطا و معصیت در او از بین می‌رود. پس چگونه ممکن است شیطان با این معصیت بزرگى که مرتکب شد، جزو ملائکه باشد

علاوه بر این؛ اجماع علما و اخبار متواترى از ائمه معصومین(ع) به ما رسیده و حاکى از این است که: شیطان جزو ملائکه نبوده است. و همان‌گونه که می‌دانیم تواتر یکى از مهم‌ترین ابزار کاشفیت در صدق حدیث می‌باشد.


برچسب‌ها: شیطان, شیطان پرستی, ترسناک, حقایق عجیب, اتفاقات ترسناک

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۶ساعت 11:27 توسط عرفان|

...
نویسنده : بازدید : 12 تاريخ : دوشنبه 8 خرداد 1396 ساعت: 11:37